Polski Dzień Radia. Audycje specjalne w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 11.04.2024 21:29
Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 21:30
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Studio radiowej Jedynki
Studio radiowej Jedynki, Autor - Cezary Piwowarski / Polskie Radio
W Polsce Dzień Radia jest obchodzony 11 kwietnia. Jego celem jest podkreślenie roli radia w codziennym życiu społeczeństwa. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia przygotował specjalne programy. Nie zabrakło także życzeń od słuchaczy i wspomnień dziennikarzy, którzy pracują w Polskim Radiu od lat.

W czwartkowych "Sygnałach dnia" (godz. 6.00-9.00) zaprosiliśmy słuchaczy na "dźwiękowy" spacer po archiwum Polskiego Radia, ponieważ stacji radiowych jest wiele, ale takie zbiory są tylko u nas. Jakie skarby kryje nasze archiwum, jak są przechowywane i jak z nich korzystać? O tym w kolejnych odcinkach relacji przygotowanej przez Agnieszkę Ciecierską:

POSŁUCHAJ

03:38

Agnieszka Ciecierska w Archiwum Polskiego Radia. Część 1 (Sygnały dnia/Jedynka)

POSŁUCHAJ

03:07

Agnieszka Ciecierska w Archiwum Polskiego Radia. Część 2 (Sygnały dnia/Jedynka)

POSŁUCHAJ

03:16

Agnieszka Ciecierska w Archiwum Polskiego Radia. Część 3 (Sygnały dnia/Jedynka)

   
  

W audycji "Cztery pory roku" (godz. 9.00-12.00) mówiliśmy o ogólnopolskiej akcji pod hasłem "I love radio", której celem jest popularyzacja radia w Polsce jako medium reklamowego. Akcję organizują wspólnie najwięksi nadawcy radiowi: Grupa Eurozet, Grupa RMF, Grupa ZPR Media oraz Polskie Radio. Polskie Radio wraca do porozumienia "I love radio" po kilku latach nieobecności. 

Akcja jest częścią długofalowego projektu "I love radio”, podczas którego realizowane są działania promocyjne, edukacyjne i badawcze, skierowane przede wszystkim do marketerów: zarówno reklamodawców bezpośrednich, jak i klientów domów mediowych. Publiczny nadawca był współtwórcą akcji.

W audycji mówiliśmy także o współczesnych sposobach słuchania radia, także cyfrowo w systemie DAB+ oraz w internecie, a nasze studio odwiedzi inż. Marek Walczyk - główny specjalista z Działu Technologii Polskiego Radia.

W audycji "Muzyczna Jedynka" (13.00-15.00) pytaliśmy słuchaczy nie tylko o radiowe doświadczenia, ale także o ulubione audycje i modele radioodbiorników, na których po raz pierwszy usłyszeli/włączyli Jedynkę. W tle można było usłyszeć piosenki, których tematem jest właśnie radio.

- Dokładnie pamiętam, gdzie byłem i co robiłem, kiedy pierwszy raz usłyszałem w radiu piosenkę "100". Była piękna pogoda. Byłem na działce pod Warszawą. Bardzo dobrze też wspominam koncert w studiu Szpilmana, który się odbył w zeszłym roku. Niesamowite przeżycie, wyszło świetnie. Radio przywołuje u mnie same miłe wspomnienia - podkreślił.



W "Ekspresie Jedynki" (15.00-17.00) można było wysłuchać materiału "Tu wszystko się zaczęło… " z ulicy Narbutta 29 w Warszawie, czyli z miejsca tzw. początku polskiej radiofonii. To stara stacja przedsiębiorstwa Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, gdzie nadano pierwszą próbną audycję radiową w Polsce. Co jest tam dziś? M.in. tablica upamiętniająca powstanie radia. Jest tam też siedziba Fundacji Ośrodka Karta.


POSŁUCHAJ

05:37

"Tu wszystko się zaczęło… " (Ekspres Jedynki)

 



33 lata temu, w wyniku poważnych zaniedbań i błędów w czasie remontu, maszt Radiowego Centrum Nadawczego w Konstantynowie runął. Po 27 latach pojawiła się szansa na uratowanie pozostałości serca centrum nadawczego. O nowe życie dla nadajnika starali się miłośnicy radiotechniki, którzy walczą o powołanie na warszawskim Bemowie Muzeum poświęconego historii polskiej techniki radiowej pod hasłem Radiostacji Transatlantyckiej.

Na zakończenie dnia (po godz. 22.00) w audycji "Polska i świat": "The best of" Polskiego Dnia Radia na antenie Jedynki - fragmenty rozmów z gośćmi, życzenia słuchaczy.

Dzień 11 kwietnia upamiętnia datę uchwalenia przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich pierwszego dokumentu pt. "Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej" w 1923 roku. Dwa lata później, 1 lutego, rozpoczęła nadawanie oficjalna stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie. Natomiast pierwsza na świecie stacja radiofoniczna została uruchomiona 2 listopada 1920 roku w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych.

Jedynka/IAR/kh/kk/wmkor

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.